Gjumi në shtatzani - cila është pozita më e mirë e gjumit?

Gjumi në shtatzani - cila është pozita më e mirë e gjumit?

Si e bëni gjumin në shpinë, bark apo anash? Zbuloni nëse pozicioni juaj i preferuar i gjumit është i sigurt gjatë shtatzënisë.

Gjumi në krah është pozicioni më i mirë për ju dhe fëmijën tuaj gjatë shtatzënisë, veçanërisht kur keni kaluar më shumë se gjysmën e shtatzënisë.

Fjetja në krah bën presion më të vogël në venat dhe organet e brendshme. Kjo siguron rrjedhjen më të mirë të gjakut në mitër, që do të thotë se fëmija juaj do të marrë maksimumin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit. Qarkullimi i mirë i gjakut ju ndihmon gjithashtu për të reduktuar ënjtjet e mundshme, venat me varikoze në këmbë dhe hemorroidet.

Unë nuk mund të flej në krah. Si mund ta bëj kalimin tek gjumi në krah?
Nëse jeni mësuar të flini me shpinë ose bark, mund të përpiqeni të bëni kalimin në krah në fillim të shtatzënisë, ndërsa gjumi në përgjithësi nuk është i pakëndshëm. Përderisa shtoni peshë dhe beba juaj rritet, mund të:

  • Përdorni jastëkë poshtë barkut, midis këmbëve dhe pas shpinës.
  • Mbështetuni pas një jastëku gjatë fjetjes anash.
  • Shtrihuni në një pozicion gjysmë ulur, mbështetur në disa jastëkë, gjë që mund të jetë e dobishme nëse vuani nga urthi.

A është njëra anë më e mirë se tjetra për të fjetur gjatë shtatzënisë?
Disa mjek sugjerojnë që të flini veçanërisht në anën tuaj të majtë, sepse mendohet se rrjedhja e gjakut është më e mirë për zemër, mitër, veshka dhe foshnjen tuaj kur jeni në anën tuaj të majtë. Gjumi në anën tuaj të majtë gjithashtu mban larg presionin nga vena juaj e madhe (Vena cava inferior), e cila sjell gjak nga këmbët tuaja përsëri në zemrën tuaj dhe mban qarkullimin tuaj të gjakut në lëvizje.

Por nuk ka asnjë provë shkencore që e majta është më e mirë se e djathta. Pra, ndjehuni e lirë të zhvendoseni nga njëra anë në tjetrën.

A është e sigurt të fle në shpinë gjatë shtatzënisë?
Nëse zakonisht flini në shpinë, është e sigurt të vazhdoni ta bëni këtë gjatë tremujorit të parë. Por ndërsa mitra juaj rëndohet rreth mesit të shtatzënisë, është më mirë të zgjidhni një pozicion tjetër.

Kjo për shkak se shtrirja në shpinë lejon mitrën tuaj në rritje të ngjesh Vena cava inferior (përmendur më sipër), e cila teorikisht mund të ndërhyjë në rrjedhën e gjakut dhe lëndëve ushqyese në placentë dhe në zhvillimin e foshnjës. Mund të rezultojë gjithashtu në ulje të rrjedhjes së gjakut për ju, gjë që mund të shkaktojë marramendje, gulçim ose rrahje të shpejtë të zemrës. Gjumi në shpinë mund të kontribuojë gjithashtu në problemet e qarkullimit të gjakut të përmendura më sipër (venat me varikozë, hemorroide, ënjtje) si dhe dhimbje, dhimbje të muskujve dhe gërhitje, të cilat mund të çojnë në apnea të gjumit përderisa ju shtoni peshë.

Mos u shqetësoni nëse ju zë gjumi në krah dhe zgjoheni me shpinë. Kjo ndodh gjatë gjithë kohës dhe nuk duhet të ketë ndonjë efekt negativ serioz në shëndetin e foshnjës tuaj. Thjesht ndërroni pozicionin tuaj dhe kthehuni në gjumë.

A është e sigurt të fle në bark gjatë shtatzënisë?
Po. Gjinjtë e butë dhe një bark në rritje së shpejti mund ta bëjnë të pakëndshëm gjumin me bark, por ju mund të flini me fytyrë poshtë për aq kohë sa ju përshtatet.

Nëse jeni mësuar të flini me bark dhe dëshironi të vazhdoni, provoni të përdorni një jastëk në formë donuti për të mbështetur barkun tuaj në rritje. Disa gra mendojnë se kjo u lejon atyre të flenë rehat në bark.

Si të flemë gjatë shtatzënisë?
Edhe pasi të gjeni një pozicion të rehatshëm gjumi (dhe jastëkët e përsosur të shtatzënisë për ta bërë atë të funksionojë), një gjumë i mirë mund të jetë i vështirë për t'u bërë. Simptomat e shtatzënisë si nevoja e vazhdueshme për urinim, vjellja, urthi dhe këmbët e lodhura mund ta bëjnë të vështirë gjumin e mirë kur jeni shtatzënë.

Por ka edhe shumë strategji gjumi për të provuar. Zvogëloni sasinë e kafeinës, pini më shumë lëngje në mëngjes dhe më pak gjatë natës, hani një meze të lehtë para gjumit dhe përdorni teknika relaksimi si joga, shtrirje dhe frymëmarrje të thellë. Vendosni një rutinë qetësuese para gjumit dhe përpiquni të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë. Nëse asgjë nuk ju ndihmon, pyesni mjeken tuaj për ilaçet e sigurta të gjumit që mund të merren gjatë shtatzënisë.