Rimëkëmbja dhe shërimi pas lindjes hap pas hapi

Rimëkëmbja dhe shërimi pas lindjes hap pas hapi

Trupi juaj pas lindjes do të rikuperohet në kohë të caktuar, por ekziston një afat kohor i përgjithshëm i rikuperimit pas lindjes që vlen për shumicën e grave. Dhimbjet e mëvonshme do të ndalen në javën e parë, për shembull, dhe gjakderdhja do të ulet gjatë muajit të parë. Ju mund të keni ndjeshmëri të gjoksit, djersitje gjatë natës dhe rraskapitje, dhe nëse keni bërë një lindje cezariane, do t'ju duhet kohë shtesë rikuperimi. Nga një javë në një vit pas lindjes, ja çfarë duhet të prisni.

Ju keni hyrë në "tremujorin tuaj të katërt" tani dhe jeni në rrugën tuaj për t'u rikuperuar nga shtatzënia dhe lindja. Mënyra se si përparon ky rikuperim është shumë individuale, në varësi të gjithçkaje, nga mosha dhe gjendja fizike e përgjithshme deri tek lloji i shtatzënisë, dhe lindjes që keni përjetuar. Sidoqoftë, këtu janë disa udhëzime të përgjithshme, kështu që ju e dini se çfarë të prisni kur bëhet fjalë për rikuperimin - si mendërisht ashtu edhe fizikisht - gjatë periudhës së pas lindjes.

Një javë pas lindjes
Rimëkëmbja juaj fizike: lindja vaginale

Gjakderdhje: Ju mund të keni ende disa shpërthime të gjakderdhjes vaginale gjatë dhe jashtë gjatë ditës. Por, në përgjithësi, lochia – kombinimi i gjakut, indeve dhe mukusit që trupi juaj derdh pas lindjes – është zvogëluar dhe madje mund të jetë vetëm një rrjedhje e holluar me ujë, rozë. Shumë gra vazhdojnë të kenë një rrjedhje të vogël gjakderdhjeje të lehtë disa herë në ditë, veçanërisht gjatë ushqyerjes me gji.

Lochia (Lochia është lëngu vaginal që keni pas lindjes. Ai përmban një përzierje gjaku, mukusi dhe indi të mitrës. Ka një erë të ndenjur, të mykur si rrjedhje menstruale dhe mund të zgjasë disa javë.) do të ndryshojë në një rrjedhje të bardhë ose të verdhë-bardhë dhe më pas do të vazhdojë të zvogëlohet derisa të ndalojë nga dy deri në katër javë të tjera. Është shumë e rëndësishme që të telefononi menjëherë mjekun tuaj nëse keni gjakderdhje të madhe, e cila është një shenjë e hemorragjisë pas lindjes.

Dhimbje në perineum: Nëse keni pasur një lindje vaginale pa u grisur, perineumi juaj (i cili mund të ketë qenë i fryrë dhe i lënduar në fillim) ndoshta është mirë deri tani. Sidoqoftë, në varësi të mënyrës se si ka shkuar lindja juaj dhe nëse jeni grisur ose keni pasur një epiziotomi, mund të jeni ende e lënduar dhe madje të keni dhimbje vaginale dhe perineale.

Ngërçet: Ngërçet pas lindjes ndodhin kur mitra juaj tkurret dhe zakonisht është më intensive në ditët dy dhe tre pas lindjes. Këto dhimbje të mëvonshme duhet të jenë zhdukur tashmë.

Siklet në pjesën e legenit: Mund të keni simptoma që vijnë nga shtrirja dhe/ose lëndimi i muskujve të legenit gjatë lindjes. Këto simptoma - të tilla si inkontinenca, vështirësia në ecje dhe dhimbja e legenit - zakonisht përmirësohen brenda javësh, por jo gjithmonë kthehen në forcën e para shtatzënisë pa ndihmë. Nëse vazhdoni të keni simptoma, pyesni mjeken tuaj të pas lindjes nëse terapia e legenit mund të ndihmojë.

Ndryshimet e gjirit: Gjinjtë tuaj mund të kenë qenë të butë, të ngopur pasi qumështi juaj erdhi javën e kaluar. Nëse nuk po ushqeni me gji beben tuaj, gjinjtë tuaj me siguri tashmë kanë ndaluar së prodhuari qumësht, që do të thotë se jeni më rehat. Nëse jeni duke ushqyer me gji, gjinjtë tuaj ka të ngjarë të jenë përshtatur deri më tani, megjithëse disa grave u duhet pak më shumë kohë për të arritur ekuacionin e ofertës dhe kërkesës siç duhet. Bisedoni me ofruesin tuaj, pediatrin e foshnjës tuaj ose një konsulent për laktacion për këshilla. Ju mund të ndjeni dhimbje të thithkave ndërsa fëmija juaj kapet në gjoksin tuaj në javën e parë apo më shumë. (Megjithatë, dhimbja nuk duhet të zgjasë gjatë ushqyerjes.)

Ënjtje: Edema (ënjtja) pas lindjes duhet të largohet tani, megjithëse mund të zgjasë disa ditë më shumë, veçanërisht nëse keni pasur ënjtje të tepërt për shkak të preeklampsisë ose presionit të lartë të gjakut të lidhur me shtatzëninë. Nëse keni pasur buzë të fryra gjatë shtatzënisë, ato gjithashtu duhet të përmirësohen tani.

Mitra juaj tani është gjysma e madhësisë që ishte pasi keni lindur. Keni humbur rreth 6 kilogramë pas lindjes dhe ndoshta keni humbur rreth 1.8 deri në 2.5 kilogramë peshë uji këtë javë.

Lodhja: Lodhja është e zakonshme. Jeni duke u rikuperuar nga lindja, po përjetoni një ndryshim të madh në jetë, po mësoni të kujdeseni për fëmijën tuaj dhe ka të ngjarë të mos flini shumë. Nuk është çudi që jeni të lodhur. Kërkoni ndihmë dhe bisedoni me mjeken tuaj për nivelin tuaj të lodhjes.

Nxehtësi dhe djersitje natën: Këto mund të jenë intensive nganjëherë, dhe ju mund të zgjoheni për të ushqyer fëmijën tuaj dhe të gjeni rrobat tuaja të natës të lagura. Hormonet tuaja kanë ndryshuar në mënyrë drastike gjatë javës së kaluar dhe sapo qumështi filloi të vijë, djersitja filloi poashtu. Kjo është normale dhe do të kalojë brenda ditëve në vijim.

Rimëkëmbja juaj fizike: Lindja cezariane

Përveç shumicës së rikuperimit të përmendur më lart për lindjen vaginale, ju po rikuperoheni edhe nga një operacion i madh abdominal. Kjo do të thotë më shumë shërim dhe një shërim më të ngadaltë.
Mund ta keni shumë të vështirë të lëvizni, por është e rëndësishme që ta bëni. Aktiviteti i lehtë përshpejton shërimin, plus parandalon mpiksjen e gjakut. Thjesht merreni ngadalë.

Prerja juaj duhet të shërohet mirë dhe mjeku juaj mund të planifikojë një vizitë pas operacionit për t'u siguruar që jeni mirë. Prerja mund të ndihet ende e butë, por duhet të jetë shumë më pak e dhimbshme tani. (Shumica e grave nuk janë qetësues deri në këtë pikë.) Ju mund të ndjeni mpirje dhe disa dhimbje rreth prerjes për disa muaj.

Ju jeni në gjendje ta ngrini fëmijën tuaj tani (zakonisht brenda dy deri në katër ditëve), por asgjë më të rëndë.

Shëndeti juaj mendor dhe hormonet pas lindjes
Nivelet tuaja të hormoneve po ndryshojnë - nivelet e estrogjenit dhe progesteronit po bien, dhe nivelet e prolaktinës dhe oksitocinës rriten dhe bien derisa beba juaj ushqehet me gji. Shtoni gjithë kësaj privimin e gjumit, dhe do ta kuptoni që nuk është çudi që po ndiheni të paqëndrueshëme dhe të lodhura.

Është normale të ndihesh e rraskapitur dhe e mbingarkuar. Në fakt, shumë nëna përjetojnë "baby blues" - ndjenja trishtimi, ndjeshmërie emocionale dhe të qara - në ditët pas lindjes. (Mendojeni si periudhen e menstruacioneve më të këqija që keni pasur ndonjëherë.) Këto ndjenja mund të zgjasin deri në dy javë.

Gjërat që duhet të bëni nëse ndiheni blu pas lindjes.

Nëse nuk ndiheni më mirë brenda disa javësh, ose nëse ndjenjat tuaja janë intensive, bisedoni me mjeken tuaj. Ju mund të jeni duke përjetuar depresion pas lindjes. Është një gjendje e trajtueshme dhe sa më shpejt të merrni ndihmë, aq më mirë.

Dy javë pas lindjes


Rimëkëmbja juaj fizike: lindja vaginale
Lochia juaj (gjakderdhja vaginale dhe shkarkimi) po vazhdon të zvogëlohet dhe mund të jetë shumë më e lehtë tani. Megjithatë, ju mund të keni ende shpërthime të herëpashershme, të vogla gjakderdhjeje.

Nëse keni pasur një çarje të shkallës së dytë (duke përfshirë lëkurën dhe muskujt), ndoshta do të shërohet këtë javë dhe në ditët në vijim. Në qepjen e çarjes ju mund të ndjeni kruarje tani. Kjo është një shenjë e mirë se plaga po shërohet.

Mitra juaj tani është kthyer në legen dhe ju po vazhdoni të humbni peshën e ujit.
Nëse keni pasur sy të përgjakur nga shtytja dhe sforcimi i lindjes, këto tashmë janë zgjidhur.

Rimëkëmbja juaj fizike: C-seksioni
Ndërsa ndoshta jeni ende pak e lënduar, ndoshta mund të lëvizni pak më mirë tani.

Plaga juaj mund të ketë pak kruarje përderisa prerja është duke u shëruar.Nëse keni pasur shirita steril (fasha të vogla, të bardha, ngjitëse) në prerje, ato duhet të bien tani (nëse nuk janë, mund t'i hiqni butësisht). Nëse keni ngjitës mbi prerjen tuaj, ndoshta mund ta hiqni edhe atë tani. Nëse keni probleme për të parë plagën tuaj, mund t'i kërkoni partnerit (ose mjekut) për ndihmë.

Ju mund të jeni në gjendje të vozitni tani, nëse nuk jeni duke marrë më qetësues narkotikë kundër dhimbjeve dhe nëse mund të reagoni mjaft shpejt për të vozitur në mënyrë të sigurt. Mund të provoni për t'u siguruar që mund të lëvizni rehat për të kontrolluar pikën e verbër, shtypni pedalin e frenave, etj., duke praktikuar lëvizjet në sediljen e pasagjerit. Nëse hezitoni ose tërhiqeni përpara se të pretendoni se po frenoni ose bashkoheni, nuk është ende koha.

Shëndeti juaj mendor dhe hormonet pas lindjes
Nëse do të kishit "baby blues", ato mund të jenë zbehur tani. Nëse keni ndjenja ekstreme trishtimi ose po qani shpesh, ose keni shenja të tjera të depresionit pas lindjes, bisedoni me mjeken tuaj për të marrë ndihmë sa më shpejt të jetë e mundur.

Gjashtë javë pas lindjes

Rimëkëmbja juaj fizike: lindja vaginale
Ju mund ose nuk mund të ndiheni 100 për qind në "normale", por gjashtë javë në përgjithësi konsiderohen një moment historik pas lindjes për rikuperim. Ja përse:
Edhe pse mund të fillojë përsëri herë pas here, për shumicën e grave gjakderdhja pas lindjes në këtë periudhë ndalon.


Mitra juaj është kthyer në madhësinë e saj para shtatzënisë, duke u zvogëluar nga rreth 1.3 kilogramë pas lindjes në vetëm 57 gram tani. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që stomaku juaj duket i njëjtë. Muskujt e barkut janë të shtrirë dhe duhet kohë dhe ushtrime për t'i kthyer ata në formë.
Shumica e nënave kanë humbur rreth gjysmën e peshës së shtatzënisë në këtë pikë.
Mjeku juaj mund t'ju japë leje për të ushtruar dhe kryer marrëdhënie seksuale në kontrollin tuaj gjashtë-javor pas lindjes.

Nëse keni pasur një lindje vaginale të pakomplikuar, mund të keni rifituar forcën e legenit deri tani. (Nëse keni pasur lindje të shumëfishta ose lëndime gjatë lindjes, mund të zgjasë më shumë.) Pyesni mjekun tuaj për terapinë fizike të legenit nëse vëreni rrjedhje të urinës ose shenja të prolapsit.

Nëse e ushqeni fëmijën tuaj ekskluzivisht me formulë, mund të menstracionet e para pas lindjes në dy javët e ardhshme.
Edhe nëse keni pasur një grisje të shkallës së tretë ose të katërt gjatë lindjes, dhimbja duhet të jetë qetësuar tashmë.

Nëse keni pasur diastasis recti (një fryrje vertikale ku janë ndarë muskujt e gjatë dhe të sheshtë që shkojnë vertikalisht në secilën anë të barkut) gjatë shtatzënisë, ajo duhet të ishte zgjidhur deri tani. Nëse jo, një terapist fizik mund të punojë me ju për të forcuar muskujt tuaj dhe për të zvogëluar atë boshllëk midis tyre.

Rimëkëmbja juaj fizike: C-seksioni
Në gjashtë javë, ju duhet të ndiheni mirë të rikuperuar nga operacioni. Ju nuk duhet të keni dhimbje dhe prerja juaj duhet të shërohet, megjithëse ndonjëherë mund të ndjehet kruarje ose djegie. Tani mund të ngrini shumicën e gjërave (kërkoni ofruesin tuaj për udhëzime).

Shëndeti juaj mendor dhe hormonet pas lindjes
Shpresojmë që të jeni përshtatur mirë me rolin tuaj të ri dhe të ndiheni të qetë deri tani. Megjithatë, është normale të ndiheni të lodhur dhe të mërzitur herë pas here. Por nuk duhet të jetë gjatë gjithë kohës. Ju duhet të jeni ende në vëzhgim për shenjat e depresionit pas lindjes dhe të kontaktoni menjëherë ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor nëse jeni të shqetësuar.

Gjashtë muaj pas lindjes
Rimëkëmbja juaj fizike: lindja vaginale
Shumica e grave kanë humbur gjysmën e shtimit të peshës së tyre gjatë shtatzënisë (por mbani mend, të gjitha gratë janë të ndryshme, kështu që mund të marrë pak a shumë kohë).

Çdo melasma (njolla e errët) ose strija në bark ose gjoks ka filluar të zbehet. Nëse keni linea nigra (një vijë e errët poshtë barkut), ajo gjithashtu do të zbehet, megjithëse mund të mos largohet plotësisht.
Nga ana negative, mund të keni filluar të vëreni pak rënie të flokëve në muajt e fundit pasi nivelet e estrogjenit ranë dhe gjëndrat e flokëve hynë në fazën e tyre të pushimit/derdhjes. (Gjatë shtatzënisë, kur estrogjeni juaj u rrit, faza e rritjes u zgjat. Kjo është arsyeja pse ju mund të keni pasur flokë kaq luksoz gjatë shtatzënisë.) Ju do të vini re rritjen e re të flokëve si njolla të shkurtra dhe të mprehta.

Rimëkëmbja juaj fizike: C-seksioni
Mos u shqetësoni nëse ende ndiheni e lodhur. Shumë nga simptomat tuaja fizike janë përmirësuar shumë dhe ju duhet të ndiheni përgjithësisht mjaft të rikuperuar nga operacioni, por nuk është e pazakontë të jesh ende e lodhur. Në një studim me mbi 1500 gra, ato që kishin një prerje cezariane kishin më shumë gjasa të raportonin lodhje ekstreme në 6 muaj pas lindjes dhe 12 muaj pas lindjes sesa ato që kishin një lindje spontane vaginale.


Shëndeti juaj mendor dhe hormonet pas lindjes
Mund të ndihet mjaft optimiste tani, veçanërisht nëse fëmija juaj fle më shumë dhe ju po përshtateni mirë. Nëse keni ndonjë shenjë të depresionit pas lindjes, flisni menjëherë me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor.


Një vit pas lindjes

Rimëkëmbja juaj fizike: lindja vaginale
Edhe pse ato mund të mos zhduken plotësisht, çdo strija dhe linea nigra vazhdojnzbehen.
Ju gjithashtu mund të keni një periudhë deri tani, edhe nëse jeni duke ushqyer me gji.

Rimëkëmbja juaj fizike: C-seksioni
Mpirja juaj rreth mbresë ka të ngjarë të jetë zgjidhur deri tani. Plaga është shëruar dhe ndërsa pamja e saj do të vazhdojë të zbehet me kalimin e kohës, ajo do ta bëjë shumë më gradualisht tani.

Shëndeti juaj mendor dhe hormonet pas lindjes
Beba juaj është një fëmijë tani! Jeta juaj e re vjen me strese të reja, pavarësisht nëse është balancimi i punës dhe familjes, ndihma e vëllezërve dhe motrave, heqja e fëmijës nga gjiri ose vendosja nëse do të keni apo jo një fëmijë tjetër. Ndërsa ju jeni teknikisht jashtë përkufizimit të depresionit "pas lindjes", nënat bartin shumë për familjet e tyre dhe ju meritoni mbështetje. Kontaktoni mjekun tuaj nëse jeni duke përjetuar simptoma të depresionit.