Simptomat e shtatzënisë: 10 shenjat e hershme të shtatzënisë

Simptomat e shtatzënisë: 10 shenjat e hershme të shtatzënisë

A jeni shtatzënë? Disa shenja të hershme të shtatzënisë mund të shfaqen rreth kohës kur juve nuk ju kanë ardhur ende menstruacionet - ose një javë ose dy para ose pas.

Shenjat dhe simptomat e hershme të shtatzënisë
Simptomat e hershme të shtatzënisë mund të jenë delikate. Ju mund të vini re se gjoksi juaj ndihet ndryshe kur vishni sytjena ose se jeni duke bërë udhëtime shtesë në banjë. Nga ana tjetër, mund të ndiheni plotësisht e rraskapitur ose padyshim e shqetësuar. Këto janë disa nga shenjat dhe simptomat e para të shtatzënisë:

Vonesa e menstruacioneve
Nëse zakonisht keni menstruacione mjaft të rregullta dhe nuk ju vonohen, kjo mund të jetë shenja e parë dhe më e dukshme se jeni shtatzënë. Por nëse keni menstruacione të parregullta ose nuk po mbani gjurmët e ciklit tuaj menstrual, simptoma të tjera mund të jenë të dhënat tuaja të para për një shtatzëni të mundshme.

Urinim i shpeshtë
Menjëherë pasi mbeteni shtatzënë, ndryshimet hormonale nxisin një zinxhir ngjarjesh që rrisin shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut nëpër veshkat tuaja. Kjo bën që fshikëza juaj të mbushet më shpejt, kështu që ju duhet të urinoni më shpesh.

Urinimi i shpeshtë do të vazhdojë - ose do të intensifikohet - ndërsa shtatzënia juaj përparon. Vëllimi i gjakut rritet në mënyrë dramatike gjatë shtatzënisë, gjë që çon në përpunimin e lëngjeve shtesë dhe përfundimin në fshikëzën tuaj.

Lodhja
Ndiheni e lodhur krejt papritur? Jo, kjo është stërlodhje. Askush nuk e di me siguri se çfarë e shkakton lodhjen e hershme të shtatzënisë, por është e mundur që nivelet në rritje të shpejtë të progesteronit të jenë fajtorë. Natyrisht, të vjellat në mëngjes dhe nevoja për urinim vazhdimisht gjatë natës mund t'ju shtojnë edhe lodhjen.

Do të filloni të ndiheni më energjikë sapo të keni mbushur tremujorin e dytë, Megjithëse lodhja zakonisht kthehet vonë në shtatzëni kur mbani më shumë peshë dhe disa nga shqetësimet e zakonshme të shtatzënisë e bëjnë më të vështirë për të fjetur një gjumë të mirë.

Ndryshimet e gjoksit
Një simptomë e zakonshme e hershme e shtatzënisë është gjoksi i ndjeshëm dhe i fryrë i shkaktuar nga rritja e niveleve të hormoneve. Dhimbja dhe ënjtja mund të ndihen si një version i ekzagjeruar i asaj se si ndihen gjinjtë tuaj para menstruacioneve. Sikleti juaj duhet të zvogëlohet ndjeshëm pas tremujorit të parë, pasi trupi juaj përshtatet me ndryshimet hormonale.

Nauze dhe të vjella

Sëmundja e mëngjesit, e cila mund të shfaqet në çdo kohë të ditës, shpesh fillon rreth dy javë pas ngjizjes për shumë gra. Në përgjithësi nuk është e dëmshme për fetusin, por mund të ndikojë në jetën e përditshme.

Gjakderdhje nga implantimi ose njolla

Nëse vëreni njolla të lehta rreth kohës që ju vijnë menstruacionet, mund të jetë gjakderdhje implantimi. Disa gra përjetojnë gjakderdhje të lehtë ose njolla kur veza e fekonduar futet në mukozën e mitrës.

Shënim: Njolla ose gjakderdhja e lehtë gjatë tremujorit të parë shpesh nuk është asgjë për t'u shqetësuar, por ndonjëherë është një shenjë e abortit ose shtatzënisë ektopike. Nëse gjakderdhja juaj është e rëndë ose e shoqëruar me dhimbje ose marramendje, ose nëse jeni e shqetësuar, telefononi mjeken ose maminë tuaj.

Ngërçe

Ashtu si njolla apo gjakderdhja, ngërçet janë një simptomë konfuze e hershme e shtatzënisë - sepse mund t'ju bëjnë të ndiheni sikur po fillojnë menstruacionet. Por në të vërtetë mund të keni ngërçe implantimi, të cilat ndodhin kur veza e fekonduar implantohet në mitër.

Kapsllëk

Nëse jeni shtatzënë, kapsllëku mund të jetë një simptomë e hershme. Shkaktohet nga një rritje e progesteronit, i cili relakson muskujt e lëmuar në të gjithë trupin, duke përfshirë traktin tretës. Kjo do të thotë që ushqimi kalon nëpër zorrë më ngadalë.

Ndryshimet e humorit

Është e zakonshme që të ketë luhatje humori gjatë shtatzënisë, pjesërisht për shkak të ndryshimeve hormonale që prekin neurotransmetuesit (lajmëtarët kimikë në tru). Të gjithë reagojnë ndryshe ndaj këtyre ndryshimeve. Disa nëna të ardhshme përjetojnë emocione të shtuara, të mira dhe të këqija, ndërsa të tjera ndihen më të dëshpëruara ose të shqetësuara.

Fryrje barku
Ndryshimet hormonale në shtatzëninë e hershme mund t'ju bëjnë të ndjeheni të fryrë, të ngjashme me ndjenjën që disa gra kanë pak para menstruacioneve. Kjo është arsyeja pse rrobat tuaja mund të ndjehen më të rehatshme se zakonisht në bel, edhe herët kur mitra juaj është ende mjaft e vogël.

Kur fillojnë simptomat e shtatzënisë?
Simptomat e shtatzënisë janë të ndryshme për çdo grua (dhe madje edhe çdo shtatzëni). Disa gra ndjejnë goditjet e para të shtatzënisë një ose dy javë pas konceptimit, ndërsa të tjerat nuk ndihen ndryshe për disa muaj.

Në studimin më të mirë për këtë pyetje deri më sot, 136 gra që po përpiqeshin të mbeteshin shtatzënë mbanin shënime ditore të simptomave të tyre që nga koha kur ndaluan përdorimin e kontraceptivëve e deri në javën e 8-të shtatzënë. (Kjo është duke numëruar tetë javë nga dita e parë e menstruacioneve të fundit të tyre.) Rezultatet:

 • 50 përqind kishin disa simptoma shtatzënie në javën e 5 të shtatzënisë
 • 70 për qind kishin simptoma të shtatzënisë në javën e 6 të shtatzënisë
 • 90 për qind kishin simptoma të shtatzënisë në javën e tetë të shtatzënisë
 • Shenja e parë e shtatzënisë ishte zakonisht mungesa e menstruacioneve.

Simptomat më të zakonshme që duheshin ndjekur ishin të përziera dhe të vjella, lodhje, urinim i shpeshtë dhe ndjeshmëri dhe ënjtje e gjoksit.

Nga 8 javë shtatzënë, gratë raportuan disa simptoma shtesë të shtatzënisë

 • Urthi
 • Kongjestioni i hundës
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Mendjelehtësi
 • Venat varikoze
 • Kruarje
 • Zonat me lëkurë më të errët (në fytyrë, bark ose areola)

  Kur duhet të bëj një test shtatzënie?
  Disa teste të shtatzënisë në shtëpi pretendojnë se janë mjaft të ndjeshëm për të dhënë një rezultat pozitiv që pesë ditë përpara se datës së menstruacioneve. Por ka më shumë gjasa të merrni një rezultat të saktë nëse prisni të bëni testin deri pas ditës së parë të menstruacioneve të humbura. Nëse testoni shumë herët, mund të merrni një test të rremë negativ të shtatzënisë ose një rezultat të paqartë si një vijë e zbehtë.

  Nëse testoni dhe merrni një rezultat negativ, por ende keni simptoma shtatzënie dhe/ose nuk keni menstruacione, provoni përsëri pas disa ditësh. Testoni gjënë e parë në mëngjes, kur urina juaj është më e përqendruar. Testet e shtatzënisë në shtëpi matin sasinë e Gonadotropinës korionike njerëzore (hCG) në urinën tuaj. Gjatë shtatzënisë së hershme, nivelet e hCG zakonisht dyfishohen çdo dy deri në tre ditë.

  “Mos harroni se ngjizja ndodh përpara se të mungojë menstruacioni ose të shfaqen ndonjë simptomë tjetër, kështu që është thelbësore të punoni në optimizimin e shëndetit tuaj dhe të merrni një vitaminë prenatale përpara se të përpiqeni të mbeteni shtatzënë”, thotë Dr. Alrahmani. Nëse nuk e keni bërë tashmë, filloni të merrni një vitaminë ditore prenatale me të paktën 400 mikrogramë (mcg) acid folik.

  Bëni takimin tuaj të parë para lindjes pasi të keni marrë një rezultat pozitiv të testit të shtatzënisë. Kujdesi i mirë prenatal është thelbësor për ju dhe beben tuaj. Nëse nuk keni një mjek ose një mami që të kujdeset për ju gjatë shtatzënisë, filloni të kërkoni rekomandime.